Hjärnfonden
Ge en gåva
Strokeforskare Cesare Patrone

Han angriper stroke från en ny vinkel

I Sverige är stroke både en av de vanligaste dödsorsakerna och en av de vanligaste orsakerna till funktionsnedsättningar. Därför undersöker hjärnforskaren Cesare Patrone en helt ny metod för att behandla sjukdomen. Här berättar han mer och ber om ditt stöd.

Jag tror att min forskargrupps arbete kan göra skillnad för många som har drabbats, eller riskerar att drabbas, av stroke. Vi forskar nämligen på en ny typ av behandling som kan minska risken för allvarliga komplikationer efter en stroke och förbättra återhämtningen. På så sätt hoppas vi både kunna rädda liv och minska lidande.

Vi fick idén till denna behandling genom vår forskning kring typ 2-diabetes, en sjukdom som innebär en ökad risk för stroke med svåra komplikationer. Vi tror att denna ökade risk beror på att de flesta med typ 2-diabetes lider av insulinresistens, vilket innebär att kroppens förmåga att reagera på insulin har försvagats. Sambandet mellan insulinresistens och stroke är komplext, men nyligen kunde vi i alla fall visa att kopplingen är stark.

Det intressanta i sammanhanget är att insulinresistens också är mycket vanligt bland äldre och överviktiga – två stora riskgrupper för stroke. Med andra ord kan vår forskning vara  betydelsefull för väldigt många. Ungefär 25 000 svenskar drabbas av stroke varje år.

Vår hypotes är att vi kan hjälpa strokepatienter genom att behandla insulinresistensen med vissa läkemedel. Detta testar vi nu i avancerade laboratorieexperiment och resultaten ser mycket lovande ut. Därför hoppas jag att vi får tillräckliga resurser för att fortsätta vårt arbete.

Jag hoppas att du vill vara med oss i kampen mot stroke. Nya framsteg skulle glädja väldigt många människor. Jag jobbar på det sjukhus som tar emot flest strokepatienter i Sverige och ser därför hur mycket smärta och sorg denna sjukdom skapar. Varje extra krona till hjärnforskningen bidrar till att rädda liv, så ge gärna en gåva redan idag!

Ge en gåva till den livsviktiga hjärnforskningen

Relaterat

“Mammas hjärna är skadad”

När Beatrice Andersson var 24 år fick hon en kraftig stroke. Hjärnfonden intervjuade henne för två år sedan – då hade hon fortfarande stora utmaningar. Här berättar hon om läget idag.

Det finns för få sätt att hjälpa personer efter en stroke

I dag lever över 140 000 svenskar med funktionsnedsättningar till följd av stroke. Här berättar Arne Lindgren, professor och överläkare, om sin forskargrupps arbete med att hitta möjliga vägar för att förbättra återhämtningen.
Malin Parmar, professor i cellulär neurovetenskap vid Lunds universitet

Går det att reparera en hjärna med Parkinson?

I samband med Internationella Parkinsondagen berättar professor Malin Parmar om sitt arbete med stamcellsbehandlingar mot Parkinson. Det kan även få betydelse i kampen mot bland annat Alzheimer, stroke och ALS.
En komposition i kollageform med en kvinnlig hjärnforskare vid en vintage-dator, där en förstoring av ett ansikte i svartvitt framträder i bakgrunden genom ett fönster. En kontrast mellan människa, teknologi och hjärnforskning.

Olika risker med olika hormonläkemedel

En ny studie, den största i världen på hormonbehandlingar vid klimakteriebesvär, har analyserat riskerna för blodpropp, stroke och hjärtinfarkt. Studien publiceras i BMJ och är finansierad av Hjärnfonden.
Nathalie och Kim Björnsen Åklint.

En tandemklassiker till förmån för hjärnforskningen

Nathalie och Kim Björnsen Åklint tänker utföra den korta varianten av den svenska klassikern. Men de nöjer sig inte med det. Paret ska göra en tandemklassiker – de ska sitta ihop genom nästan alla moment. Allt till förmån för hjärnforskningen.
Bild på Katharina Stibrant Sunnerhagen.

”Det krävs nya forskningsframsteg för att stroke ska kunna stoppas”

WHO:s expert på strokerehabilitering, professor Katharina Stibrant Sunnerhagen, leder en stor forskargrupp som får stöd från Hjärnfonden. Här berättar hon om sitt livsviktiga arbete – och förklarar varför gåvor till hjärnforskningen är så viktiga.
shaped face

Swisha en gåva till 90 112 55
eller engagera dig på
ett annat sätt.

Stöd forskningen

Stöd oss

Egen insamling

Starta